Head Office in İstanbul

Aydıntepe Mahallesi Kızılçam Sk. No: 8/2 ,Tuzla, 34947 Istanbul - TÜRKİYE

Phone: +90 (216) 392 99 70

Email:info@yonca-onuk.com

Please Contact Us

+90 (216) 392 99 70

Basında Biz - Yeni SAT Botumuz

Fatih ALTAYLIOrtalıkta fırdöndü gibi dolaşmadan, adını duyurmak için ortalıkta gezinmeden, ona buna sırnaşıp yalakalanmadan işini evrensel düzeyde iyi yapan bir başka savunma sanayi firmamızdan.
Yonca Onuk’tan. Aslında çok daha önceden anlatmam gerekirdi onları.
Ama o kadar sessiz ve derinden gidiyorlar, işlerini o kadar kasılmadan yapıyorlar ki bazen unutuyoruz varlıklarını ve ne önemli işler başardıklarını.

Emin olun dün yeni ürünleri MRTP 24U/SOC ile ilgili bir habere rastlamasam unutacaktım.
Yonca Onuk, daha önce otomotiv endüstrisinde ilkleri yapmış bir şahane mühendis ve onun çok yakın bir dostunun 33 yıl önce birlikte kurduğu bir tersane. Ve yıllardır kendi alanlarında dünyanın hiç kuşkusuz en iyisi olarak yollarına devam ediyorlar.
Bugün denizlerimizde gördüğünüz Sahil Koruma botlarının hemen hemen tamamı onların üretimi.
Sadece Türkiye’de değil dünyanın 9 ülkesinde, ki aralarında savunma sanayinde dünyanın en önemli ülkeleri de yer alıyor, onların MRTP (Multi Role Tactical Platform) dedikleri bu müthiş deniz araçları kullanılıyor. Çok gelişmiş kompozit malzemeden üretilen, müthiş yüksek kapasiteli ve hızlı askeri deniz araçları. Ve şimdi bunların en yenisi yukarıda adını andığım “MRTP 24U”yu Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim etmeye başladılar.
SAT komandolarının görev alanlarına en hızlı şekilde intikalini sağlamak için dizayn edilen MRTP 24 tamamen Türk malı bir dizayna sahip. İki adet 2600 beygirlik motoruyla ulaştığı 55 knotluk hızı ile alanında dünyanın en iyisi. Görev tipine göre çok amaçlı değerlendirilebilen platformun üzerinde Aselsan tarafından geliştirilmiş 25 mm çapındaki Stop Stabilize silah taşıyor. Hem teknenin hem üzerindeki silahların ve bunlara kumanda eden bilgisayar yazılımlarının tamamı “hakiki” yerli ve milli.
İlk bot birkaç hafta önce Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi, bir ikincisi pek yakında teslim edilecek. Yabancı silahlı kuvvetlerden de alınan siparişler de üretimde. Anlayacağınız, bir şeyleri dünya çapında iyi yapabilmek için babayiğit falan olmaya gerek yok.
Bilgili, donanımlı, aklı başında olmak yetiyor.
Yonca Onuk da böyle, Baykar da.


Kaynak : https://www.haberturk.com/yazarlar/fatih-altayli-1001/2559109-alin-size-yerli-ve-milli
To Top